Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de etkisini sürdüren Covid-19 virüsü nedeniyle esnafların ve vatandaşların zor günler geçirdiğini belirterek, bu süreçte esnafların işyerlerini kapatarak , mağdur olduğunu ve çaresiz kaldığını söyledi. Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, corona virüsü nedeniyle kahvecisinden, bakkalına, lokantacısından kuaförüne,

 

 

 

 

 

 

 


taksicisinden kamyoncusuna kadar
farklı mesleklerde faaliyet gösteren esnafların dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını belirterek, esnafın sıkıntılı olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.
Virüs nedeniyle esnafların dükkanlarını kapatarak evinde virüsün yayılmasına engel olduğunu, çalışanlarında iş yapamadığını , bu süreçte çalışamadığı için evine ekmek götürmekte zorlandığını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, esnaflara üç ay boyunca veya virüs salgını ortadan kalkıncaya kadar karşılıksız asgari ücret kadar para ödenmesini talep etti. Devletin esnafa yönelik bazı destekleri olduğunu, bu desteklerinde esnaf için yeterli olmadığını kaydeden Sesob Başkanı Köksal, “ Kendi sermayesi ile ayakta duran ve istihdam sağlayarak, vergisini ödeyen, ailesinin rızkını temin eden esnaflarımız, yaşanan süreç nedeniyle zor durumdadır. Hükümet tarafından alınan karar doğrultusunda kredi borçları, SGK ve vergilerinin ödemeleri ertelendi. Esnafımızı yönelik kredi destekleri sağlandı. Belediyemiz kiracısı olan esnafların kiraları konusunda yardımcı oldu. Aynı hassasiyeti diğer kurumlar ve dükkan sahiplerinden de bekliyoruz” dedi.
YAKMADIĞI ELEKTRİK VE DOĞALGAZIN FATURASI OLMAZ
Dükkanların kapalı olması nedeniyle esnafların kiralarını ödeyemediğini, ailelerinin geçimini sağlayamadıklarını, borçlarını ödeyemediklerini hatırlatan Sesob Başkanı Köksal, elektrik ve doğalgaz faturalarının geçmişe göre faturalandırılmasını eleştirerkek, esnafın işyerlerinin kapalı olduğunu, yakılmayan elektrik ve doğalgazında bedelinin olamayacağını hatırlatarak, “Elektrik ve doğalgaz faturalarında geçmiş iki yılın ortalaması alınarak fatura düzenlenecektir. Geçen sene bu zamanlarda çalışan elektrik ve doğalgazın ücretini esnafımızın dükkanları kapalı. Kapalı olan işyerlerine fatura olur mu ?. Esnafımıza biraz hassasiyet gösterilmesini , esnafın sesine kulak verilmesini ve destek olunmasını bekliyoruz”. diye konuştu.
Sivas Esob Başkanı Köksal, kapalı olan ve açık olmasına rağmen iş yapamayan tüm işyerlerinin devlet güvencesi altına alınmasını, sicili ve vergi levhası olan herkese faizsiz kredi, kira desteği sağlanması, işyerlerinde çalışan usta, kalfa ve çıraklara virüs bitene kadar maaş desteği sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.(Sesob)