İl Genel Meclisi üyesi meclis,ticaret ve sanayi komisyonu başkanı Dadaloğlu Karakoyun ilimizde ve ilçemizde küçük sanayi sitelerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi yönünde girişimler yapıldığını ifade etti.Akkoyunlu bu kapsamda Ticaret Sanayi İl Müdürlüğü ve Sivas İş Geliştirme Müdürlüğünde (İŞGEM) girişimlerde bulunduklarını söyledi.İl Genel Meclis Üyesi Akkoyunlu İşgem müdürü Cem Salihoğlu ve Ticaret ve Sanayi İl Müdürü Tanzer Erdem ile yapılabilecek projeler hakkında fikir alış verişinde bulundu. Akkoyunlu Gemerek Kaymakamlığının,Esnaf Odasının ve Belediye Belediyesinin İŞGEM destekli projeleri hazırlamaya yetkili kurumlar olduğunu,bu kurumların talep etmesi halinde İŞGEM desteklerinden faydalanabileceğini söyledi.İlçemizin bu tür eğitim ve destekleme projelerinden faydalanabilmesi için bu kurumların talepte bulunarak proje hazırlamaları gerektiğini ifade eden Akkoyunlu bu tür projelerin küçük ve orta düzeyde üretim yapan esnafımıza büyük katkılar sağlıyacağını söyledi. İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi); bünyesinde barındırdığı işletmelere, işletme geliştirme koçluğu, destek ağlarına ulaşım, finans kaynaklarına erişim, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı, ofis hizmetleri gibi hizmetler sunarak işletmelerin en kırılgan oldukları ilk yıllarını sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve büyümelerini sağlamak amacıyla kurulan ve işletilen merkezlerdir.
İŞGEM yeni girişimcilerin iş kurmalarını destekleyen, kolaylaştıran, işletmelerin başlangıç aşamalarında karşılaşacakları riskleri en aza indirmeyi hedefleyen bir iş kurma modelidir. İŞGEM aracılığıyla girişimciler yatırım yaptıkları işteki ilk 1-2 yıl için profesyonel destek alabilmektedir.
İŞGEM, girişimcilere iş koçluğu yapmaktadır ve bu desteklerin içerisinde işi geliştirme, satış becerileri ve dış ticaret süreçleri yönetimi de yer almaktadır.
İŞGEM’in amacı, yeni girişimcileri, en zayıf durumda oldukları iş kurma aşamasında destekleyerek, bu zor aşamayı sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve ayakta kalmalarını sağlamak ve girişimcilik ortamının geliştirilmesidir.​
(Haber : Muharrem Eroğlu)