Sivas Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları takip ve çalışma sonucu 6 kişi yakalandı.
Yapılan açıklamada;
Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce TCK 158 Sayılı Kanunun 1-f Maddesine Muhalefet (Bilişim Sistemleri Banka ve Kredi Kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle Dolandırıcılık ) suçundan yürütülen çalışma neticesinde;
3 ay süren teknik takip çalışmaları neticesinde kullanıcıların instagram ve facebook hesaplarına “link” yollamak sureti ile ele geçiren ve ele geçirdikleri hesaplar üzerinden “forex kazanç” adı altında dekont paylaşıp insanları aldatarak dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan, bu sayede elde ettikleri gelirlerle lüks bir yaşam sürdükleri belirlenen toplam 8 şüphelinin yakalanmasına yönelik; Sivas merkezli olmak üzere Mersin ilinde 11 farklı adreste 17.05.2022 tarihinde eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, yapılan operasyon neticesinde 6 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yapılan operasyonda suçta kullanıldığı değerlendirilen çok sayıda dijital materyale incelenmek üzere el konulmuştur.
Yapılan işlemlerin ardından adli mercilere sevk edilen 6 şahıstan 5’i tutuklanarak Sivas Kapalı Cezaevine gönderilmiştir.
Vatandaşlarımızın her ortamda güvenliğini sağlanmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir dendi. (Sivas Kızılırmak.net)