mehmetguclu2603 @ gmail.com

MİRAS BIRAKILANLAR VE UNUTTUKLARIMIZ

            MAHALLE KAHVEHANELERİ (KIRAATHANELER): Eski zamanlarda, daha televizyonun evlerimize girip bizi dört duvarla sınırlandırmadığı, birincil ilişkilerin (gayri resmi olan) sıkı bir şekilde yaşandığı dönemlerde; insanlar hoşça vakit geçirebilmek, vakit geçirdiği süre içerisinde bilgili, tecrübeli, aklıselim insanlardan bilgi edinebilmek ve de deneyim kazanabilmek için kahvehanelere giderlerdi.

            Kahvehane, kahve ve hane kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Buralar çayların, kahvelerin, tütünlerin içilip hoşça sohbetler edildiği yerlerdir. Bir dönem bu yerler kıraathanelere dönüştürüldü. Bazı mahallelere de kıraathaneler açıldı. Kıraathane ise kıraat Arapçada okumak, hane mesken anlamlarına gelmektedir. Buralar da insanların kitap, dergi, gazete gibi yayınları okuyup edebi sohbetler yaptıkları yerlerdi.

            Eskiden her mahallede mahalle kahveleri bulunmaktaydı. Bu kahveler imamlar, mahallenin ileri gelenleri ve akil insanlar başkanlığında bütün mahalleli tarafından dolmaktaydı. Genellikle buralarda ilmi, tarihi ve edebi sohbetler yapılmaktaydı. Bu sayede bilmeyenler bilenlerden bilgi yönünden istifade ederlerdi. Buradaki amaç zamanın en verimli bir şekilde kullanılmasıydı. Her gün yeni bir konu tartışılır, bazı günlerde şiirler okunurdu. Bazen hikâyeler, tarihi olaylar özellikle de cenkler anlatılırdı. Yani kısacası günümüzün tabiriyle buralar gençler için birer hayat okulu niteliğindeydi. Gençler, hayata hazırlandıkları o dönemde hayatın zorluklarını ve karşılaşabilecekleri güçlükleri daha önceden tecrübe etmiş insanlardan adeta hayat dersi alaraktan geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlerlerdi.

            Bu yerler geçmişte kitaplarla, dergilerle, gazetelerle ve bilgili, hayat tecrübesi yüksek insanlarla ve de bütün bunlardan feyz alan kişilerle doluyken günümüzde maalesef boş vakitleri öldürmeye dayalı çeşitli oyunlarla donatılmış durumdadırlar.

            KUŞ SEVGİSİ:  Atalarımız gerek vakıflar kurarak gerekse bireysel olarak yaratılmış olan hayvanların çoğunun hakkını gözetmiş, gereken değeri vermişlerdir. Bu hayvanların içinde muhakkak kuşlar ayrı bir yere sahipti. Bu durumu geçmişte yapılmış olan birçok uygulamadan görmekteyiz. Özellikle yapılan mimari eserlerde, süslü büyük binalarda, imarethanelerde kuşların konaklamaları, yuva kurmaları için çok zarif kuş evleri inşa edilmiştir. Meskenler inşa edilirken kuşların susuz kalmamaları için uygun yerlere suluklar yapılmıştır. Özellikle Göçmen Kuşlar Vakfı, Darı Vakfı gibi vakıflar sadece kuşlara hizmet için kurulmuş vakıflar olup; ceddimizin kuş sevgisinin hangi ölçüde olduğunu meraklısına gösterir niteliktedir.    

   www.gemerehaber.com www.gemerekgundem.com.tr